WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Blog Detayı

Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar

Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar

23 Şubat 2023, 19:33

Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirlerle İlgili UHK Kararlarına İlişkin Basın Açıklaması

 

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 04/06/2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. ve 27. ve 72. maddelerine göre, Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanarak İçişleri Bakanlığının   “Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler Hk.”  konulu Genelgesi ve gündemindeki diğer konuları görüşüp aşağıdaki kararları almıştır.
 
Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan Koronavirüs (Covid­19) salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü normalleşme sürecine geçilmiş; Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında 28.05.2020 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda bu süreçte getirilen kısıtlamaların bazılarının kaldırılabileceği ve alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir.
 
Bu kapsamda, halen faal olan veya yeni faaliyete geçecek olan otel, termal/kaplıca otelleri, motel, apart otel, pansiyon, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler/kamplar ile her türlü konaklama tesislerinin faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak aşağıda belirtilen tedbirlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir.